“Co to jest pisanka”

W dniach 15-19.04.2019 dzieci z gr I poznały wygląd i przeznaczenie pisanki: naturalnej, plastikowej, drewnianej i papierowej. W kolejnym dniu próbowały odnajdywać pisanki schowane przez opiekunkę na sali. Oglądały wiklinowy koszyczek wielkanocny oraz artykuły, które wchodzą w skład “świenconki”: baranek, sól, wędlina, kurczaczek, pisanki, bukszpan, ciasta. Spośród kilkunastu różnych przedmiotów wybierały te, które powinny być w koszyczku wielkanocnym. Dzieci zapoznawały się z wierszem M. Platy “Pisanki”. Jego treść opiekunka przedstawiała w formie kolorowych ilustracji, przyczepianych przez dzieci do flanelografu. W ramach prac plastycznych dzieci ozdabiały narysowaną na kartonie dużą pisankę. Wypełniały ją kolorową bibułą, papierem, pomponikami, kolorowym makaronem i tekstyliami.

“Bawimy się razem”

Opiekunka organizowała dzieciom różnorodne zabawy rozwijające umiejętność zgodnej zabawy z rówieśnikiem. Zabawa piłką rozwijała również koordynację oko- ręka i motorykę małą. Wiosenny tor przeszkód stwarzał możliwość rozwijania u dzieci poczucia równowagi, pewności siebie, i motorykę dużą. Poprzez zabawę w przygotowanym przez opiekunkę pisasku księżycowym maluszki rozwijały zmysł dotyku. Praca plastyczna polegała na wypełnianiu konturu piłki stempelkami wykonanymi z pęczka patyczków do uszu, moczonym w kolorowej farbie.

W dniach 15.04 – 19.04.2019 r. został zrealizowany temat ,,Wielkanocne pisanki”. Pierwszego dnia opiekunka za pomocą ilustracji , naturalnych produktów oraz dobieranki obrazkowej wytłumaczyła dzieciom co to jest pisanka . Następnego dnia dzieci ogladały rekwizyty które powinnyznajdować się w koszyczku wielkanocnym. Następnie za pomocą historyjki obrazkowej opiekunka opowiadała dzieciom wierszyk o zajączku . Odbyły się również zajęcia ruchowe z użyciem kolorowych emblematów pisanek oraz hula-hop. Praca plastyczna grupowa dzieci wyklejają kątur dużej pisanki kuleczkmi z bibuły, kolorowym pamierem i pianką .

W tygodniu od 23.04 do 26.04.2019r. realizowany był temat: „ Bocian i żabka”.

Opiekunka na zajęciach edukacyjnych zapoznała średniaki z wyglądem bociana i żaby, dzieci dowiedziały się gdzie mieszkają zwierzątka ( bocian w gnieździe, żaba a stawie) oraz słuchały odgłosów jakie wydają. Dzieci kolejnego dnia obejrzały teatr sylwet pt. „ Zielona żabka”. Zabawy ruchowo- naśladowcze polegały na naśladowaniu chodu bociana oraz skoku żabki. Zabawy odbywały się przy piosenkach: „ Jam jest żabka” , „ Kle kle boćku” , „ Była sobie żabka mała”. Tydzień średniaki zakończyły zabawą plastyczną polegającą na wyklejaniu konturu żaby ścinkami zielonego papieru.

W trzecim tygodniu kwietnia realizowaliśmy temat „Wielkanocne tradycje”. Dzieci poznały tradycje i symbole świąt Wielkanocnych. Wspólnie z opiekunką dzieci szykowały koszyczek do święcenia oraz nakrywały stół na śniadanie Wielkanocne. Starszaki ćwiczyły swoją spostrzegawczość szukając ukrytych pisanek na sali. Odbyły się także zawody w przenoszeniu jajka na łyżce. Pod koniec tygodnia dzieci wykonały pracę plastyczną – stempelkami z balonów maczanych w farbie malowały pisankę.

23.04.2019 r. – 26.04.2019 r.

W ostatnim tygodniu kwietnia realizowaliśmy temat „Wiejskie podwórko i jego mieszkańcy”. Dzieci poznały wiejskie zwierzątka oraz ich domy i zagrody. Starszaki za pomocą zmysłu słuchu rozpoznawały jakie słyszą zwierzątko. Na koniec tygodnia, dzieci, wykonały pracę plastyczną – wyklejały różnymi materiałami wybrane zwierzątka (koń, kura, pies).

error: Content is protected !!