Czym pachnie wiosna?
W dniach 18-22.03.2019 r. opiekunka opowiada dzieciom o zapachach wiosny.
Dzieci oglądają kolorowe ilustracje przedstawiające oznaki wiosny: słonko, tęcza, zielona trawa, świeże liście i zioła, a następnie mają możliwość powąchać i dotknąć świeżych kwiatów i ziół (tulipan, żonkil, forsycja, bazylia, mięta, melisa). W kolejnym dniu dzieci oglądały kwiaty sztuczne zrobione z różnych materiałów: plastik, papier, bibuła, tkanina. Opiekunka zwracała dzieciom uwagę na różnice między kwiatkami świeżymi, a sztucznymi. W ramach zabaw orientacyjno-porządkowych opiekunka umieszcza na sali kolorowe emblematy przedstawiające zwiastuny wiosny, a dzieci idąc po sali na „wiosenny spacer” zamieniały się w poszukiwaczy wiosny i próbowały je odnaleźć. W kolejnym dniu opiekunka przedstawiła dzieciom historyjkę obrazkową „O kremiku, który sadził kwiaty”. Treść opowiadania ilustruje obrazkami umieszczanymi na flanelografie. Wspólną pracę plastyczną dzieci wykonały ozdabiając narysowaną na kartonie suknię Pani Wiosny przyklejając kolorowe kwiatki, motylki, biedronki.
W ostatnim tygodniu marca maluszki poznały bociana i żabkę. Opiekunka pokazując przestrzenne postacie zwierząt opisała ich wygląd i cechy charakterystyczne. Dzieci próbowały naśladować odgłosy wydawane przez nie. Opiekunka z pomocą przygotowanych ilustracji inscenizowała treść utworu „Żabka Małgosia”. Wspólny taniec w wykonanych przez opiekunkę opaskach bocianów i żab sprawił dzieciom dużo radości. Praca plastyczna polegała na przyklejaniu zielonych kulek plasteliny do obrazku żaby.
Temat tygodnia: „Sadzimy kwiatki” 18-22.03.2019 r. W tym tygodniu średniaki poznawały wiosenne kwiaty, oglądając ilustracje przedstawiające: przebiśniegi, hiacynty, żonkile, tulipany oraz bazie. Następnie obejrzały historyjkę obrazkową, o tym jak cebulka wsadzona w ziemię zmieniła się w żółtego tulipana. Dzieci miały okazję z pomocą opiekunki sadzić cebulki, co sprawiło im dużo radości i miało charakter zabawy. Nie zabrakło także zabawy przy piosenkach wiosennych, opiekunka zachęcała do wspólnej zabawy – przedstawianie gestami treści utworu. Na koniec tygodnia została wykonana praca plastyczna – zadaniem dzieci było wypełnić szablon tulipana farbami za pomocą gąbki.
W tym tygodniu od 25-29.03.2019 r. realizowany był temat „Porządki w domu”. Dzieci z grupy II zostały zapoznane z wierszem „Wielkie porządki wiosenne” przy użyciu flanelografu, poznały również sprzęty służące do sprzątania, jak i czynności związane ze sprzątaniem (mycie okien, wycieranie kurzu, mycie naczyń). Średniaki miały okazję pomagać w segregacji śmieci, zwracały uwagę na rodzaj materiału z jakiego były wykonane. Dzieci dopasowywały do ilustracji narzędzia służące do sprzątania w domu i w ogrodzie. Na zajęciach ruchowych średniaki naśladowały wycieranie kurzy, odkurzanie. Pod koniec tygodnia dzieci wykonały pracę plastyczną wyklejając plasteliną kontur odkurzacza.
W tym tygodniu 18-22.03.2019 r., na grupie starszaków zrealizowany został temat: „Wiosenne porządki”. Dzieci zapoznają się z pracami, jakie wykonujemy wiosną domu i ogrodzie. Bawią się także w ogrodników – „podlewają” tulipany, bawią się grabkami i łopatką. Starszaki dopasowują też narzędzie ogrodowe do ilustracji, na których są one przedstawione wraz z czynnościami, jakie nimi wykonujemy. Opiekunka czyta dzieciom „Wiosenne porządki” J. Brzechwy, przyczepiając do flanelografu ilustracje prezentujące tematykę wiersza. Aby wzmocnić motorykę małą oraz koordynacje wzrokowo-ruchową, dzieci wykonują pracę plastyczną – konewka. Początkowo kolorują wycięte przez opiekunki konewki, a następnie przy użyciu farby ozdabiają je pieczątkami.
W ostatnim tygodniu marca na grupie trzeciej był realizowany temat: „Rośliny wiosną”. Dzieci na podstawie kolorowych ilustracji kwiatów poznały budowę oraz kolor kwiatów takich jak: hiacynt, tulipan, żonkil oraz sasanka. Starszaki z kwiatów przyniesionych przez opiekunkę nauczyły się robić bukiety. Pod koniec tygodnia starszaki wykonały pracę plastyczną pt. „Nasz kwiatuszek”. Używając farb, malowały kontur kwiatu.